Biserica Mănăstirii Dagâța

Publicat

Biserica este o construcţie mică din lemn, cu vălătuci de pământ între laţii de lemn, tencuită în interior şi exterior. Fundaţia este din beton vopsită în negru. Are formă de navă şi este compartimentată în altar, naos şi pridvor închis. Altarul este luminat de o fereastră la est şi alta la sud. Naosul primeşte lumina prin două ferestre aşezate la sud şi prin geamurile uşii de la intrare. Ferestrele sunt din lemn, dreptunghiulare, cu grilaje metalice în interior. Uşă de intrare în pridvor, aşezată în partea sudică, este din lemn, căptuşită cu tablă la exterior. Uşa intrării în naos, într-un canat cu geamuri în partea superioară, este din lemn. Catapeteasma este confecţionată din lemn de tei sculptat. Biserica are o turlă oarbă pe pridvor, de formă pătrată. Mobilierul din biserică este din lemn simplu vopsit maron. Pardoseala este din ciment iar acoperişul din tablă zincată. Faţadele exterioare sunt simple, tencuite cu ciment şi văruite în alb.

Pictura a fost executată în 1970, în tempera, fiind opera pictorului C. Zafiu. La intrarea în pridvor, deasupra uşii, este pictată icoana Pogorârii Sfântului Duh. Pridvorul are doar icoane. Tavanul oval al naosului este vopsit în albastru cu stele galbene şi are pictată scena Sfintei Treimi. Mai jos, în apropierea altarului, pe peretele din nord este pictată Învierea Domnului, iar pe cel sudic, Naşterea Domnului. Pe peretele vestic al naosului este Cina cea de Taină în partea superioară, iar mai jos, în partea dreaptă, Sfântul Dimitrie, şi pe stânga Sfinţii Petru şi Pavel.

Citește alte articole despre: